Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Ma Magyarországon a kkv-szektorban sok százezer ember csak a kétcsatornás bérezés mellett, adócsalással képes megélni.
„De mit tegyen az a vállalkozás, amely nem tudja az elvárt béremelés fedezetét kitermelni? A bérek átlagértékét egy vállalkozás úgy is tudja növelni, ha csökkenti a legalacsonyabb és növeli a legmagasabb keresetűek arányát. Papíron felvesz például néhány sokgyermekes újsütetű vattamunkást magas bejelentett fizetéssel, akiktől nem vár el teljesítményt. Ezek az alkalmazottak élvezhetik a gyerekek után járó adókedvezményt valamint az utánuk befizetett tb-t, de a nettó bért nem kapják meg, a vállalkozó ebből fizetheti a papíron elbocsátott, de feketén tovább foglalkoztatott, alacsony keresetű dolgozóit. Az átlagbér emelkedik, a foglalkoztatás összes költsége azonban változatlan marad. Csak éppen a feketegazdaság fog bővülni.
Ilyen és hasonló trükkök garmadájának bevetésére kényszerülnek a hazai kkv-szektor alacsony termelékenységű vállalkozásai, ahol történelmileg az alkalmazottak keresetének csak egy részét adózzák le, másik részét feketén, zsebbe fizetik. Ezzel a kétcsatornás bérezéssel teszik elviselhetővé a foglalkoztatás költségeit. Ha a fiktív számla ellenében kivett, zsebbe adott keresetet leadóznák a bérekre vonatkozó szabályok szerint, akkor nem maradna másra - profitra, amortizációra - jövedelmük. Persze nem minden vállalkozás kényszercsaló a hazai tulajdonban lévő vállalkozások között sem. Sokan vannak olyanok is, akik képesek lennének megfizetni az összes adót, mégsem hajlandóak rá.
Természetesen vannak olyan vállalkozások is, amelyek tisztességesen megfizetik az adókat, de nem ez a jellemző: ma Magyarországon a kkv-szektorban sok százezer ember csak a kétcsatornás bérezés mellett, adócsalással képes megélni. És ezt - az adósságspirálhoz messzemenően hozzájáruló - jelenséget nem lehet csak bér- és adó-kommandókkal megszüntetni. Ahhoz gyökeresen más adórendszert kellene bevezetni és egy sokkal kisebb terjedelmű költségvetést szabadna csak működtetni. Az egykulcsos adó bevezetésével és az elvárt béremelések feltételül szabásával a kormány nem hogy megszüntette a kétcsatornás bérezés létjogosultságát, egyenesen rákényszeríti a vállalkozásokat a rendszer kiterjesztésére. Mivel az egykulcsos adó miatt a kkv-szektorban jellemző bérek esetében csökken a nettó bér, ugyanazt a kereseti szintet csupán azzal lehet biztosítani, hogy egyben emelik a zsebbe adott bérek arányát, hiszen ezt csak a fiktív számlázás jutaléka terheli. Igen széles vállalati kör kényszerül ilyen megoldásokra, leginkább ott, ahol az alacsony termelékenység miatt bérnövelésre egyszerűen nem képződik többletjövedelem.”